TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Game of Thrones Oyuncularının Alacağı Ücretler Belli Oldu

7. sezonu başlayan dünyaca ünlü Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisi, senaryosu ve etkileyici sahneleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Yayınlandığı kanalın cirosunu 5 milyar doların üzerine çıkaran ünlü dizi, sahnelerin çekildiği Kuzey İrlanda ekonomisine de 100 milyon dolarlık katkı sağladı. Dizinin oyuncuları da bölüm başına aldıkları ücretle rekor kırdı.

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre ABD’li HBO kanalının 2011 yılında seyirciyle buluşturduğu fenomen dizi, 170 ülkede yayınlanırken, HBO’nun gelirlerini de son beş sene içinde yüzde 35 artışla 5 milyar dolara yükseltti. Bu sene daha yüksek gelir elde etmesi beklenen ABD’li kanalın, 2017’nin ilk çeyreğindeki gelirleri yüzde 22 arttı ve 1.6 milyar dolar oldu. Çekimleri 3 kıtada yapılan ve 7’nci sezonunun ilk bölümü ülkemizde dün yayınlanan dizinin, bölüm başına maliyeti de bu sene yüzde 66 artışla 10 milyon dolara çıktı. İlk sezonundan beri izleyici sayısını yüzde 147 artıran Game of Thrones, 2016 yılında 23 milyon kişi tarafından seyredildi. HBO’nun online abone sayısı son 5 yıl içinde yüzde 44 artışla yaklaşık 1 milyon kişiye ulaşırken, 26 Haziran 2016 günü yayınlanan dizinin final bölümünü 8.9 milyon kişi aynı gün izledi.

Oyuncuların Aldığı Ücretler Rekor Kırdı

Game of Thrones’un oyuncuları bölüm başına aldığı ücretle rekor kırdı. Dizinin 5 başrol oyuncusu, bu sezon bölüm başına ortalama 2.6 milyon dolar alacak. Oyuncular böylece, televizyon tarihinin rekoru olan ve son sezonunda bölüm başına 1 milyon dolar ücret alan Friends’in oyuncularını tahtından etmiş olacak. Bu sezon 7, gelecek sezon 6 bölümden oluşacağı açıklanan dizinin oyuncuları, toplam 34 milyon dolar kazanç elde edecek.

Dizinin senaryosunu oluşturan “Buz ve Ateşin Şarkısı” (A Song of Fire and Ice)” kitabının yazarı George R.R. Martin’in, HBO ile yıllık 15 milyon dolarlık anlaşması bulunuyor. 68 yaşındaki ABD’li yazar, kitabın diğer gelirlerinden de 10 milyon dolar gelir sağlıyor.

Dizide En Zengin Gerçekte En Az Kazanan

Dizide en zengin karakterlerden Jaime Lannister’ı canlandıran Waldau, yıllık en az kazanan başrol oyuncusu oldu. 5 oyuncu son sezonda bölüm başına 1 milyon dolar almak için aralarında anlaştı.

Emilia Clarke (Khaleesi): 15.7 MİLYON DOLAR

Kit Harington (Jon Snow): 15.7 MİLYON DOLAR

Peter Dinklage (Tyrion Lannister): 15.7 MİLYON DOLAR

Lena Headey (Cersei Lannister): 15.7 MİLYON DOLAR

Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister): 12 MİLYON DOLAR

İlginizi Çekebilir