TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Netflix’in ilk Arap Dizisi Jinn’e Müstehcen Tepkisi

Netflix’in ilk orijinal Arap dizisi olan Jinn, müstehcen bulunan sahneleri nedeniyle tartışma yarattı. Dizinin öpüşme sahneleri nedeniyle yasaklanması gündemde.

Netflix’in ilk orjinal Arap yapımı dizisi Jinn, bazı sahneleri nedeniyle Ürdün’de tartışma yarattı. Ürdün’de çekilen ve ilk beş bölümü gösterilen dizi, öpüşme sahnelerine gösterilen tepki nedeniyle sansürlenebilir.

Ürdün medyası, dizinin gösterilmesinin kamu ahlakını ihlal etmesi nedeniyle, bazı hükümet yetkililerinin ‘müstehcen sahneler’i sansürleme sözü verdiğini yazdı.

Ürdün ordusunun internet sitesinde siber suçlar biriminin Netflix’i Ürdün’den çıkarmaya çalıştığı belirtildi.

Dizide yer alan bazı sahnelerin ‘müstehcen’ bulunduğu gerekçesiyle Ürdün’ün kültürel yapısına uymadığı ve yasaklanması gerektiğini savunanlar kadar diziyi beğenenler de var.

Sosyal medyada da dizi hakkında tartışma başladı. Netflix Orta Doğu, Twitter’daki tartışmayı bir “zorbalık dalgası” olarak tanımlayarak kınadı.

Bir Netflix sözcüsü, içeriğin kaldırılmasının nadir olduğunu ve Netflix’in resmi taleplere uygun hareket ettiğini söyledi.

Bazı Twitter kullanıcıları Netflix’in Jinn dizisi yüzünden tehdit edilmesini yanlış bulduğunu belirterek Netflix’ten ülkenin kurallarına saygı göstermesini, gerektiğinde içeriği sansürlemesini istedi.

İlginizi Çekebilir