TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

12. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmlerinin Finalistleri Belli Oldu

Belgesel ve animasyon dalında 90 ülkeden yapılan başvurular arasından finalistler belli oldu.

XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Belgesel ve Animasyon filmleri yarışma finalistleri belli oldu.

Yarışmaya, uluslararası bir web sayfası üzerinden ve doğrudan olmak üzere toplam 90 ülkeden, 950 film için başvuruda bulunuldu ve ön elemeyi geçen 164 film arasından yapılan seçimlerle yarışacak filmler belli oldu.  Başvuruda bulunulan filmlerin % 67.6’sını belgeseller, % 32.4’ünü animasyon filmler oluşturuyor.

Ayrıca; Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 7 Mart 2018 tarihinde yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilecek.

Ödül alan filmler 27 Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan törende açıklanacak.

Finalist Filmler:

Belgesel Dalı (51 film):

Peki Şimdi Nereye (Yönetmen: Zeynep Südinç – Türkiye)

Kentsel Suretler (Yönetmen: Muhammet Beyazdağ – Türkiye)

Başka Tren Gıdı Gıdı (Yönetmen: Yasin Ali Türkeri – Türkiye)

Miras (Yönetmen: Umut Çınkır – Türkiye)

Adam (Yönetmen: Emil Ali – Türkiye)

Hasankeyf’e Ağıt (Yönetmen: Fırat Erez – Türkiye)

Suyun Ölüm Tarihi (Yönetmen: Ali Ergül­­­ – Türkiye)

Sulukule Mon Amour (Yönetmen: Azra Deniz Okyay – Türkiye)

Hermana: “Ankara’nın Yahudi Topluluğunun Anlatılmamış Tarihi” (Yönetmen: Enver Arcak – Türkiye)

Kül Kent (Yönetmen: Tolga Barman – Türkiye)

Afganistanbul (Yönetmen: Ulaş Tosun– Türkiye)

Tarlataban (Yönetmen:  Mehmetcan İncedal – Türkiye)

Mahlota (Yönetmen: Volkan Serdar – Türkiye)

Rüzgârın Şarkısı (Yönetmen: Kibar Dağlayan Yiğit – Türkiye)

The Wound (Yönetmen: Bijoy Chowdhury – Hindistan)

Memoirs of Saira & Salim (Yönetmen: Eshwarya Grover – Hindistan)

Hays Town: From House to Home (Yönetmen: Nicholas Campbell – ABD)

The Monolith (Yönetmen: Angelo Guglielmo – ABD)

Made In Ilima (Yönetmen: Thatcher Bean – ABD)

Gentrification Express: Breaking Down the BQX (Yönetmenler: Samantha Farinella, Amanda Katz – ABD)

Rise of the Informal City (Yönetmen: Reed Purvis – ABD)

Walking on Water (Yönetmen: Gianmarco D’Agostino – İtalya)

Tuscanyness (Yönetmen: Andrea Crudeli – İtalya)

Appennino (Yönetmen: Emiliano Dante – İtalya)

Ndunetta (Yönetmen: Fiorenzo Brancaccio – İtalya)

The Invisible Lighthouse (Yönetmen: Bruna Callegari – Brezilya)

Firecleansing (Yönetmenler: César Vieira, Conrado Ferrato, Rafael Crespo – Brezilya)

Life in Gray (Yönetmen: Leonardo Martinelli – Brezilya)

Sunflowers (Yönetmen: Ayla Torun – İngiltere)

Bali, Building Harmony (Yönetmen: Baptiste Mallet – Fransa)

Teepeeland, The (U)topian Teepees (Yönetmen: Catherine Ricoul – Fransa)

Watchmaker (Yönetmen: G.R. Hinojosa – Meksika)

Paradise Within Reach (Yönetmen: Barbara den Uyl – Hollanda)

Building Amidst Solitude (Yönetmen: Pim Zwier – Hollanda)

Mies on Scene-Barcelona in Two Acts (Yönetmenler: Pep Martin, Xavi Campreciós – İspanya)

The Interior City (Yönetmenler:  Jorge Moneo Quintana, Iso Luengo, Andrea Ballesteros i Beato – İspanya)

The Water Forest Guard (Yönetmen: Juan Manuel Plaza Pascual – İspanya)

Cold Lands (Yönetmen: Iratxe Fresneda – İspanya)

Live, Live, Live, Mr. Corberó (Yönetmen: Diego Postigo – İspanya)

Connection (Yönetmen: Alisa Pashkova – Rusya)

Reconstructed City (Yönetmen: Jörn Staeger – Almanya)

I am One (Yönetmen: Kenji Ouellet – Almanya)

Biotope (Yönetmen: Paul Scholten – Almanya)

If Walls Could Talk (Yönetmen: Sergio Jaramillo Buitrago – Kolombiya)

The Idea is Paramount. The Architectural Passions of Andrzej Wajda (Yönetmen: Jacek Link-Lenczowski – Polonya)

Built to Last – Relics of Communist-era Architecture (Yönetmen: Haruna Honcoop – Çekya)

27 Floors (to Live and Invest) (Yönetmen: Álvaro Rivera – Şili)

On Familiar Waters (Yönetmen: Rita Mahfouz – Lübnan)

Parallel Sprawl (Yönetmen: Ibai Rigby – İsviçre)

Dreaming Squares (Yönetmenler: Paddy Cahill, Shane O’Toole – İrlanda)

Pakistan Chowk (Yönetmen: Mahera Omar – Pakistan)

Animasyon Dalı (7 film):

Empty View (Yönetmen: Ali Zare Ghanatnowi – İran)

Run Rostam Run (Yönetmen: Hossein Molayemi – İran)

Red & The Kingdom of Sound (Yönetmen: Phil Gomm – İngiltere)

How to Carve a Giant (Yönetmen: Sonia Magdziarz – İngiltere)

Labirynth (Yönetmenler: Stepan Koval, Oleksandr Kolodi – Ukrayna)

Irma (Yönetmenler: Alejo Schettini, Germán Tejeira – Uruguay)

House Heart (Yönetmen: Hsiao-Ching Lu – Tayvan)

İlginizi Çekebilir