TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

“21. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali”ne Doğru

Bu yıl 21.’si düzenlenecek “Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali”, 10-17 Mayıs tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, festival bu yıl “Umut” teması altında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında verilen bu yılki onur ödülüne, birçok film ve tiyatro eserine imza atan Nedret Güvenç değer görüldü.

Henüz 14 yaşındayken, Karel Çapek’in “Yaşadığımız Devir” adlı oyununda başrol oynayan Güvenç, İzmir Şehir Tiyatrolar’nın kapanmasının ardından İstanbul’a taşındı ve İstanbul Şehir Tiyatroları’na katılarak yönetmenliğe başladı.

Emekli olduğu İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan sonra “Tiyatro İstanbul” topluluğu bünyesinde çalışmalarına devam eden Güvenç, Türkiye’nin 2009 Dünya Tiyatro Günü bildirisini kaleme aldı. Aynı zamanda devlet sanatçısı olan Nedret Güvenç, 2010 yılında İzmir’de “Nedret Güvenç Tiyatro Sahnesi”ni açtı.

Festival bünyesinde Bilge Olgaç’ın Türkiye sinemasındaki önemine vurgu yapmak için her sene adına düzenlenen “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” ise bu yıl yönetmen Biket İlhan’a ve oyuncu Işık Yenersu’ya takdim edilecek.

İlginizi Çekebilir