TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Adana Film Festivali’nden Büyük Cannes Ortaklığı

Dünyanın en prestijli uluslararası film festivali Cannes ile Adana Film Festivali iş birliği yapıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek 25. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında Cannes ile yapılacak ortaklık, genç sinemacıları ve sanatseverleri Cannes’in temsilcileriyle buluşturacak. 22-30 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenecek Adana Film Festivali’nin, bu yılki ortağı dünyanın en prestijli uluslararası film festivali Cannes Film Festivali’nin 57. yaşını dolduran en köklü bölümü ‘Semaine de la Critique’.

Birçok yönetmen adını bu bölümle duyurdu.

1962’de başlayan Semaine de la Critique, tarihinde Tevfik Başer’den Şahin Kaygun’a, Furüzan-Gülsün Karamustafa’dan Canan Gerede’ye, Serdar Akar’dan Mehmet Can Mertoğlu’na uzanan Türkiyeli yönetmenlerin adını duyurduğu önemli bir platform oldu. Fransız eleştirmenlerin başlattığı bölüm, ‘ilk film’ ve ‘ikinci film’ göstererek genç yetenekleri keşfetme özelliğiyle meşhur.

Semaine De la Critique, 30 yıl önce başlayan kısa film seçkisiyle ise Gaspar Noé, François Ozon, Andrea Arnold, Tran Anh Hung ile Justin Kurzel’in henüz ilk adımlarını atıldığı yer olmuştu. Bu yıl ise yeni Noé’ler, yeni Ozon’lar, yeni Arnold’lar çıkarma peşindeki iddialı seçki ortaklık kapsamında Adana’da ‘keşif’ olanağı sunacak.

İlginizi Çekebilir