TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Amina, Atlanta Film Festivali’nde

Kıvılcım Akay’ın ilk uzun metraj belgesel filmi Amina, dünya prömiyerini Atlanta Film Festivali’nde yapacak.

4 – 14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 43. Atlanta Film Festivali’nin Uluslararası Belgesel Yarışma Bölümü’nde dünya prömiyerini yapacak olan Amina, göç eden bir kadının hikayesini konu alıyor.

Kızının ihtiyaçlarını karşılamak ve para kazanmak için Senegal’den Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Amina’nın hikayesini perdeye taşıyan belgesel, göçmen olma duygusunu güçlü bir karakter üzerinden ele alıyor. İstanbul’da bir tekstil firmasında mağaza modeli ve satış personeli olarak çalışan Amina, bir gün iyi bir model olabilmenin hayalini kurar. Ancak içinde yaşadığı gerçekler hayal dünyası kadar renkli değildir. Çekimleri İstanbul ve Senagal’de yapılan Amina’nın odak noktasını, göçmenlerin içinde bulunduğu arada kalmışlık hissi oluşturuyor.

Yönetmenliğini Kıvılcım Akay’ın yaptığı Amina’nın görüntü yönetmenliğini Meryem Yavuz, kurgusunu Eytan İpeker, müziklerini Erdem Helvacıoğlu, moda ve fotoğraf çekimi bölümlerinin kreatif danışmanlığını Aslı Filinta üstleniyor.

Belgeselin yapımcılığını Aslıhan Altuğ, ortak yapımcılığını ise Beste Yamalıoğlu üstleniyor.

KIVILCIM AKAY HAKKINDA

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema eğitimi almış olan yönetmen Kıvılcım Akay, uluslararası festivallerde ve televizyonlarda gösterilen Dileğim Barış Olsun ile televizyon serisi olan “Modanın 100 Yılı” isimli belgesellerin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı.

İlginizi Çekebilir