TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali Ocak Ayında Ankara’da

İlki yapılacak olan Sinemazon Kadın Sinema Yönetmenleri Festivali 18-22 Ocak 2020 tarihleri arasında Ankara’da izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Kadın yönetmenlerin seslerini filmleriyle duyurabilecekleri bağımsız ve sürdürülebilir bir platform yaratmayı amaçlayan festival, Çankaya Belediyesi tarafından düzenleniyor. Festival; farklı geçmişlerden, deneyimlerden ve kariyerlerden amatör ya da profesyonel kadın yönetmenlere sanatlarını icra edebilmeleri için etkileşim alanı sunmayı hedefliyor.

Festivalin Direktörlüğünü “Mutluluk Festivali”, “Ahmet Muhip Dranas Edebiyat Şenliği” gibi birçok çağdaş sanat organizasyonunu yapan belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan üstleniyor. Program Direktörü ise “Yağmurlarda Yıkansam”, “12’ye 5 Kala” gibi filmlerin yönetmeni Gülten Taranç.

10 Yönetmenden Biri Kadın

Geçen yıl festivallerde gösterilen 100 filmden 23’ü bir kadın tarafından yönetildi. Hollywood’un ürettiği filmlerde ise bu oran 100 filmde 4 kadın yönetmen. Türkiye’de ise on yönetmenden sadece biri kadın. Sinemazon Kadın Filmleri Festivali bu sayıyı arttırmanın yollarından biri olarak festivalleri görüyor, festivallerde yaratılan sinerji ve buluşmaları destekleyen bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, atölyeler, seyircilerle yönetmenleri bir araya getirecek etkinlikler de yer alacak. Hem bu çalışmalar hem de film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak soru cevap seansları festivalin YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

‘Senaryo Yazım Özendirme’ Yarışması

Festival kapsamında ayrıca “Senaryo Yazım Özendirme” yarışması düzenleniyor. Yarışmanın son başvuru tarihi 31 Aralık 2019. Yarışmaya katılmak isteyenler sinemazon.org adresinden detaylı bilgiye ulaşabilir.

İlginizi Çekebilir