TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Mimarlar Odası’nda Kent Filmleri Festivali

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde yarışma finalistleri belli oldu. Finale kalan filmler, 12-17 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak, ödül alan filmler 19 Ekim’deki ödül töreninde açıklanacak.

12. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’ne 90 ülkeden 1036 film başvurdu. Ön elemeyi geçen 97 film arasından belgesel kategoride 37 film, animasyon kategorisinde ise 4 film finale kaldı. Yarışmada finale kalan filmler, 12-17 Ekim tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne bağlı çeşitli merkezlerde seyirciyle buluşacak. Festivalin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve geçen yıl hayata veda eden Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi eski başkanı Sami Yılmaztürk’ün anısına düzenlenen festivalde ödül kazanan filmler, 19 Ekim’deki törende açıklanacak. Ulusal kategoride bir filme Sami Yılmaztürk Özel Ödülü verilmek.

12. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin programına http://www.mimarist.org/xiii-istanbul-international-architecture-and-urban-films-festival-screening-movie-calendar/ adresinden, 7 Ekim’de başlayacak 15. Mimarlık ve Kent Şenliği’nin programına ise http://www.mimarist.org/mimarlik-ve-kent-senligi-xv-programi-yayimlandi/ adresinden ulaşılabilir.

12. Uluslararası İstanbul Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde finale kalan filmler şöyle:

BELGESEL

Redemption Square – John Moody – A.B.D.

Cracks – Dimitra Kofti – Almanya

The Watson’s Hotel –Ragunath V, Nathaniel Knop, Peter Rippl – Almanya

Istmo –Estefanía Santiago – Arjantin

Testa – Karl-Heinz Klopf – Avusturya

60 Elephants: Episodes of a Theory – Sasha Pirker, Michael Klein – Avusturya

Sabaudia – Lotte Schreiber – Avusturya

MAU – Theo Willems – Çin

Draw Me a Raft – Catherine Ricoul – Fransa

August in the City – Yasemin Akıncı, Delphine Ménoret – Fransa

All by Marseille – Eva Stotz – Fransa

The Motherland – Shibu Prusty – Hindistan

Those Stars in the Sky –Deba Ranjan – Hindistan

Territory of the Beings –Mirte van Duppen – Hollanda

M’Hamid Oasis Morocco – Monika Koeck – İngiltere

Sunlight – Jim Stephenson – İngiltere

Instruments in the Architecture: Building The Pianodrome –Austen McCowan, Will Hewitt – İngiltere

The Jury’s Cut – Xavi Campreciós, Pep Martín – İspanya

Amphisculpture – Luca Cococcetta , Marco Zaccarelli – İtalya

Alis Ubbo – Paulo Abreu – Portekiz

Göçün 8 Şiiri –Kurtuluş Özgen – Türkiye

Dönüşüm –Erhun Altun – Türkiye

Asfaltın Altında Dereler Var! –Yasin Semiz – Türkiye

Ev – Felat Erkozan – Türkiye

Metruk Vaha – Mehmet Köprü – Türkiye

Anafartalar – Galip Kürkçü – Türkiye

Kördüğüm – Selim Uyar – Türkiye

Büyük Karaosmanoğlu – Selin Tokar – Türkiye

95 cm: Mega Kentin Mini Yurttaşları –Ayşe Adanalı – Türkiye

Zingal Son Kuşak – İzzet Arslan – Türkiye

Germiyan’ın Renkleri – Aziz Alaca – Türkiye

Mavi Otel – Hasan Basri Özdemir, Emre Karadaş – Türkiye

Kimsesiz Evler – Servet Sözdemir – Türkiye

Kadınlar Ülkesi – Şirin Bahar Demirel – Türkiye

Imaginary City –Kristina Borhes, Mzm Projects – Ukrayna

My Cosmos – Natasha Tzeliuba, Yuliia Appen – Ukrayna

The Great Fire of Salonica: Birth of a City –Gregory Vardarinos – Yunanistan

ANİMASYON

The Juggler – Iuri Moreno – Brezilya

Stapelgek – Melroy Smid – Hollanda

Iam Twisq – Red Wong, Ray Mok – Hong Kong

In Passing – Esther Cheung – Kanada

İlginizi Çekebilir