TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Sabah Yıldızı Sabahattin Ali

“Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarda taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik.” (Sabahattin Ali)

Elektrik işçiliğinden sinemaya geçen Metin Avdaç, çok sevdiği Sabahattin Ali’nin 41 yıllık ömrünün izini sürdü ve doğduğu kentten öldürüldüğü ormana kadar yaşadığı yerleri, bir sözüyle dokunduğu insanları beyazperdeye taşıdı.

“Sabah Yıldızı Sabahattin Ali”

2012, Türkiye, 117 dk.

Yönetmen: Metin Avdaç

Öykü: Aslı Avcu, Metin Avdaç

Kurgu: Thomas Balkenhol

Edebiyatçı kişiliği ile bilinen Sabahattin Ali, yaşam mücadelesi ile bu ülkenin aydınlık geleceğine değer katmış biridir. Buna karşılık yaşarken de, ölümünün ardından da yazdıklarını halkıyla buluşturması hep engellenmiştir. Bugün, eserlerinin tamamı basılmış ve kitapçılarda kolayca bulunur olmasına ve çok sayıdaki şiiri bestelenmiş ve tanınan müzisyenler tarafından seslendirilmesine rağmen toplum tarafından yeterince tanınmıyor.

Sabahattin Ali cinayeti çözülmüş olsaydı, acaba TBMM resmi kayıtlarında 17.000 faili meçhul cinayet dosyası olur muydu? Her Cumartesi, Cumartesi Anneleri Galatasaray Lisesi önünde toplanır mıydı…

Bu filmin amacı, Sabahattin Ali’nin ölümünün ardındaki gizemi çözmek değilse de, olası sebep ve sonuçlarını sorgulamak, sorgulatmaktır…

Tarih: 26 Aralık 2018 Saat: 20:00

Mekan: Barış Manço Kültür Merkezi Tiyatro Salonu

Bilet Fiyatı: 15 TL

İlginizi Çekebilir