TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Türkiye Bu Yıl Berlin Film Festivali’nin Hiçbir Bölümde Yer Almıyor

Dünyanın üç önemli film festivali arasında arasında sayılan Berlinale (Berlin Film Festivali) 20 Şubat’ta başlayacak. Altın Ayı için 18 filmin yarışacağı festivalde, bu yıl hiçbir bölümde Türk filmi yer almıyor.

Berlin Film Festivali’nde bu yıl Türkiye’den Altın Ayı için yarışan film bulunmuyor. Bunun yanı sıra Forum, Panorama gibi festivalin diğer önemli bölümlerinde de Türk filmleri yer almıyor. Dünya sinemasından örneklerin yer aldığı Panorama bölümünün yöneticisi Michael Stütz, programı hazırlarken İstanbul’a da gittiklerini ve çok sayıda film izlediklerini söyledi. DW Türkçe’ye konuşan Stütz, “Üç gün içinde Türkiye’de bu yıl çekilen filmlerden önemli bir kesit görmenin bir ayrıcalık ve avantaj” olduğunu belirtti. Birkaç filmin programa dahil edilmesi için “son dakikaya kadar tartıştıklarını” aktaran Stütz, ancak programa alınacak “doğru” filmi bulamadıklarını söyledi.

Festivalde gösterilecek filmlerin sayısının azaltılmasıyla birlikte Panorama’da yer alan filmlerin sayısının da düşürüldüğüne işaret eden Stütz, “Bu da programın geniş bir yelpazeyi kapsamasını zorlaştırıyor” dedi. “Türkiye’den çok iyi filmler” izlediklerini vurgulayan Stütz, bazı filmlerin “konusunun” programa uygun olmadığını, sonuçta film seçiminde “kriterlerin çok çeşitli” olduğunu ifade etti. “Birçok filmin reddedildiğini” belirten Chatrian, “Küratörlerin kararlarını etkileyen çeşitli faktörler nedeniyle, çok iyi olmalarına rağmen birçok film sonunda programda yer almıyor” şeklinde konuştu.

Türk filmleri konusunda “olumlu bir izlenime sahip olduğunu” belirten Stütz, gelecek yıllarda Panorama’da Türk filmlerini konuk etmeyi umduğunu da sözlerine ekledi.

Sinemada yeni anlatım biçimleri arayan filmlerin ağırlıkta olduğu Forum bölümünün yöneticisi Christina Nord da DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’den birkaç filmin programa dahil edilmesini düşündüklerini, ancak son anda bu filmlerin elendiğini söyledi. Nord, bunların hangi filmler olduğu konusunda bilgi vermedi.

İlginizi Çekebilir