TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

UNIQ, ‘Sürü’ ile Final Yapacak

UNIQ Açık Hava Film Festivali, eylülde sona erecek. Festival, 16 Eylül Pazar günü Tarık Akan’ın ölüm yıl dönümünün anısına gösterilecek Sürü filmi ile final yapacak.

Antalya Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Müzik, Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Altın Leopar ve En İyi Kadın Oyuncu (Melike Demirağ) ödülünün sahibi olan Sürü, toplumsal gerçekçiliğin Türkiye sinemasındaki en önemli eserlerinden biri. Yönetmenliğini Zeki Ökten, senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı 1978 yapımı filmin başrollerinde Tarık Akan, Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz yer alıyor. Filmin müzikleri ise Zülfü Livaneli’ne ait.

Festivalde ayrıca 3 Eylül Pazar günü Olli Maki’nin En Mutlu Günü adlı ödüllü biyografiyi izleyiciyle buluşturacak, 5 Eylül Salı Aşk Birleşik Devletleri festival devam edecek. 2016 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde En iyi Senaryo dalında Gümüş Ayı Ödülü’nün sahibi olan Aşk Birleşik Devletleri, ’90’lı yıllarda Polonya’da geçiyor ve dört kadının mutsuz hayatlarında ayakta kalma çabalarına odaklanıyor.

İlginizi Çekebilir