TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Batman’da ‘İndia Bankası’ Oyununa Yasak

Adana Devlet Tiyatrosu yapımı ‘İndia Bankası’ oyununun Batman’da sahnelenmesi İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından engellendi.

Adana Devlet Tiyatrosu (DT) yapımı ‘İndia Bankası’ oyununun Batman’da sahnelenmesi İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından engellendi. Cumhuriyet’in haberine göre oyunu izlemeye giden Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, oyundaki iki sahnenin “müstehcen olduğunu” iddia ederek, o sahnelerin kaldırılmasını istedi.

Görevli sanatçılar ise kendilerinin böyle bir yetkiye sahip olmadıklarını ve bu yetkinin sadece DT Genel Müdürü’ne ait olduğunu aktararak o sahnelerin kaldıramayacaklarını söyledi. Sanatçıların açıklamasına rağmen Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü oyunun ikinci günkü gösterimini engelledi. Olay ise Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (DETİS) raporuyla ortaya çıktı.

‘İndia Bankası’

Fransa’da bir banka şubesi… Para çekmek için banka şubesine giren emlakçı bankanın Hintli bir şirket tarafından satın alındığını öğrendiğinde, kendini içinden çıkılmaz bir kapana hapsedilmiş bulur. Bu kapandan kurtulması için çok yüksek bir bedel ödemesi gerekecektir. Çok uluslu vahşi kapitalizmin sadece ekolojik dengeyi, yoksulları ve geri kalmış ülkelerin halklarını değil, modern-burjuva bireylerin hayatlarını ve ahlaki değerlerini de nasıl ele geçirdiğini anlatan absürt bir komedi.

İlginizi Çekebilir