TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Avrupalı Sinemaseverler Titanik’ten Vazgeçmedi

Sinamaseverler, açılış sahnesi en beğenilen filmleri oylarıyla belirledi. Titanik filmi, Avrupa çapında ilk sırada yer aldı.

‘Işıklar, Kamera, Motor’ isimli sinema araştırmasında Avrupalı sinemaseverler günümüzün ses getiren sinematik filmleri yerine modern klasik filmlere oy verdi. Avrupa’daki sinemaseverlerin oylarıyla belirlenen araştırmaya göre açılış sahnesi en beğenilen ilk 5 film belirlendi. Türkiye, Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Rusya’nın oylarıyla en iyi açılış sahnesi seçilen Titanik filmi Avrupa çapında ilk sıraya demir attı.

Beyazperde’nin haberine göre, Avrupa’nın 14 ülkesi Steven Spielberg’ü açılış sahnelerinin üstadı seçti. Quentin Tarantino ve Alfred Hitchcock’un yarattığı kan donduran sahneler de ilk beş arasına girdi. Türkiye’den 2 bin kişinin katıldığı araştırmada sorulan “Ayda ortalama ayda kaç film izliyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 26’si 1 ile 3 yanıtını verirken yüzde 26’lık ikinci grup ise 4 ile 6 yanıtını verdi.

Seyirci Açılışta Zeki Bir Diyalog İstiyor

Türk katılımcılarının yüzde 60’ı bir filmin açılış sahnesinin iyi olması o filmi unutulmaz kıldığını, yüzde 43’ü ise filmin iyi ya da kötü olduğuna dair fikir verdiğini söyledi. Açılış sahnesinde en çok ne görmek istersiniz sorusuna katılımcıların yüzde 37’i zeki bir diyalog, yüzde 36’sı güzel bir müziğin olması gerektiğini düşünüyor.

Araştırmaya göre; yeni nesil sinema izleyicisi duygularını ilk saniyede ele geçirmeyen hiçbir filme zaman harcamak istemiyor. Sevmedikleri filmi kapatmaya ve bir filmin izlemeye değer olup olmadığına dakikalar içinde karar veriyor.

Avrupa’daki En İyi 5 Açılış Sahnesi

Titanik

Aslan Kral

Pulp Fiction

Yıldız Savaşları IV

Jaws

Ülkelere Göre Avrupa’daki En Beğenilen Film Açılış Sahneleri

Çek Cumhuriyeti – Titanik

Danimarka – Pulp Fiction

Fransa – Titanik

Almanya – Aslan Kral

Macaristan – Titanik

İtalya – Titanik

Hollanda – Aslan Kral

Polonya – Titanik

İrlanda – Pulp Fiction

Rusya – Titanik

İspanya – Yıldız Savaşları Bölüm IV

İsveç – Aslan Kral

İsviçre – Aslan Kral

Türkiye – Titanik

İngiltere – Yıldız Savaşları Bölüm IV & Jaws

İlginizi Çekebilir