TVSinema
Film ve dizi haberleri, incelemeler, fragmanlar

Seslendirme Stüdyolarında Taban Fiyatlar Belli Oldu

Oyuncular Sendikası tarafından uzun çalışmalar sonucunda beklenen karar geldi. 1 Ağustos tarihi itibarıyla seslendirme stüdyolarında taban fiyat uygulamasına geçiliyor.

Oyunculuk mesleğinin Türkiye’de hak ettiği standartlara gelebilmesi amacıyla kurulan Oyuncular Sendikası’nın 2 yıldır devam eden seslendirme taban fiyatları çalışmaları sonuca ulaştı.

Minimum Değerlerin Belirlenmesi İçin Adım

Seslendirme mesleğinde ilk kez bir alanda ‘taban tarife’ uygulamasına geçilerek seslendirme oyuncularının emeğine karşılık gelen ‘minimum’ değerlerin belirlenmesi üzerine önemli bir adım atıldı.

Rolün Ağırlığına Göre Onaylı Ücret

1 Ağustos tarihi itibarıyla yürürlüğe giren uygulamada Yabancı bir dijital yayın platformu olan NETFLIX için Türkçe seslendirilen ve yayın süresi 20 dakika ve üzerinde olan dizi, film, belgesel vb. kayıtlarda seslendirme oyuncularına seslendirdikleri rollerin ağırlığına (derecesine) göre ödenmesi gereken ‘minumum’ ücretler artık sendika onaylı bir tarife ile belirlenecek.

“Sosyal Diyalog ile Elde Edildi”

Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul; “Oyuncular Sendikası bünyesinde yer alan mikrofon oyuncuları için iki yıllık çalışmanın sonucunda atılan adım, Türkiye’de fazla görülmeyen biçimde ‘sosyal diyalog’ yoluyla elde edilmiştir ve ‘sosyal diyalog’ sürecine devam edilerek mesleğin öteki yapılanmaya ihtiyaç duyulan alanları onarılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Oyuncular Sendikası Seslendirme Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Gidişoğlu; ” Yolumuz uzun çünkü seslendirme sektörü maalesef ürettiği artı değerin çok altında bir ekonomik karşılık buluyor, özellikle iç piyasada. Yani mesleğin çözülmesi gereken çok sorunu var. Ama artık sendikanın varlığı ve örgütlülüğümüz sayesinde yeni adımlar atacağımıza olan inancımız tam. Sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir